Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

23 lutego 2018r. odbyło się spotkanie informacyjne skierowane do pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczące afrykańskiego pomoru świń. Celem spotkania prowadzonego przez Pana doktora Macieja Draguna z Pomorskiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku było przybliżenie zasad postępowania i bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia ASF.

pigs

Należy podkreślić, że do tej pory w Pomorskiem nie odnotowano przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF), ale jak podkreślają lekarze weterynarii, takie zagrożenie istnieje.

Afrykański pomór świń (ASF) to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. ASF podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania.

Źródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, dziki, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

ASF nie jest groźny dla człowieka, ale region w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne (ograniczenia w handlu i obrocie wieprzowiną).

Szczegółowe, bieżące informacje na temat ASF znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku – http://www.gdansk.wiw.gov.pl/

Ulotki informacyjne: dla rolników, konsumentów, leśników i myśliwych – do pobrania poniżej.


Do pobrania:

1. Rolnicy - plik PDF

2. ASF - Ochrona gospodarstw - plik PDF

3. Konsumenci - plik PDF

4. Myśliwi - Leśnicy - plik PDF


 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok