Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

W dniach 26, 27 i 28 marca odbyła się na terenie województwa pomorskiego kolejna ogólnopolska akcja kontrolna w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów, przeprowadzona w ramach projektu „Europejskie Akcje Inspekcyjne” IMPEL TFS.

Działania te były ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów oraz na prawidłową realizację legalnych przemieszczeń odpadów. Kontrole zostały przeprowadzone w terminalach kontenerowych portów Gdańska („DCT – Deepwater Container Terminal” S.A.) i Gdyni („BCT – Baltic Container Terminal” Sp. z o.o. oraz „GCT – Gdynia Container Terminal” S.A.), a także na drodze krajowej w rejonie Słupska (jeden punkt kontrolny na DK nr 6).

W akcji kontrolnej uczestniczyli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wspólnie z przedstawicielami służb:

  • Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wraz z właściwymi terytorialnie Oddziałami Celnymi,
  • Morski Oddział Straży Granicznej, placówki Straży Granicznej w Gdańsku, Gdyni i Ustce.

W terminalach kontenerowych poddano rewizji zawartość pięciu kontenerów, z których dwa zawierały odpady: odzież kompletnie uszkodzona i odkażona eksportowana do Indii oraz odpady tworzyw sztucznych eksportowane do Malezji. Obydwa ładunki wstrzymano do czasu dostarczenia poprawnie wymienionych dokumentów.

Kolejne dwa kontenery zawierały towary niezakwalifikowane do kategorii odpadu: opony pneumatyczne używane eksportowane do Ghany oraz żyły tytoniowe (produkt uboczny) eksportowane do Egiptu. Oba ładunki zwolniono do wysyłki drogą morską.

Rewizji poddano także 1 kontener z importu, który zawierał sortowaną odzież używaną z USA.

W trakcie czynności kontrolnych sprawdzono 14 manifestów statkowych (wykazy przewidywanych do wywozu bądź przywozu kontenerów z podaniem ich zawartości), w tym 10 manifestów eksportowych.

Podczas kontroli drogowej zatrzymano 10 samochodów ciężarowych. Wśród zatrzymanych do kontroli ładunków nie było przewożonych odpadów,  zarówno w obrocie krajowym jak i międzynarodowym.

Należy przypomnieć, że akcje kontrolne w ramach projektu IMPEL TFS prowadzone są cyklicznie, trzy razy do roku, jednocześnie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Inspekcja uczestniczy w tym projekcie począwszy od 2007 roku, corocznie organizując na terenie kraju wspólne z innymi organami, kontrole przewozów odpadów.

P3270107

Żyły tytoniowe (produkt uboczny)

P3280161
Używane opony pneumatyczne

P3270102

Pies służbowy straży granicznej - Diuna 3279 - biorący udział w czynnościach kontrolnych

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok