Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

logo wios old

Z uzyskanych na ten moment informacji wynika, że firma Saur Neptun Gdańsk S.A. ze względu na spiętrzenie ścieków w sieci kanalizacyjnej i groźbą podtopienia ściekami piwnic na terenia Dolnego Miasta Gdańska była zmuszona do odprowadzenia ścieków do rzeki Motławy poprzez wylot awaryjny z przepompowni. W związku z zaistaniałą sytuacją został powołany Wojewódzki Sztab Kryzysowy.

Aktualnie do środowiska wodnego (do rzeki Motławy od dnia 15.05. od godz. 13:00, a od godz. 9:20 w dniu dzisiejszym także do Basenu Portowego Władysława IV) odporowadzane są ścieki nieoczyszczone z terenu Dolnego Tarasu Miasta Gdańska i Dolnego Sopotu, w ilości ok. 60% - 80% wszystkich ścieków odprowadzanych do Oczysczalni Ścieków „Wschód”, tj. ok. 50 - 60 tys. m3 na dobę.

Służby Saur Neptun Gdańsk S.A. wymontowały cztery zespoły pompowe z hali pomp w Przepompowni Ścieków Ołowianka. Obecnie jeden silnik został zakupiony w Holandii i jest oczekiwana dostawa, jeden z silników jest suszony w piecu, a trzy inne w firmie w Inowrocławiu są, albo przwijane – 2 sztuki, albo suszony - 1 sztuka.

Dzisiaj tj.17.05.2018 r. rozpocznie się montaż pompy z nowym silnikiem, ewentualnie drugiej z silnikiem wysuszonym, jeżeli badania techniczne wykażą, że jest on sprawny. Jeśli silniki uda się uruchomić, rozpocznie pracę przynajmniej jeden z zespołów pompowych.

Jednocześnie jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni wizualnie monitorują stan wód kanału portowego.

Ponato firma Saur Neptun Gdańsk S.A. zakontraktowała dwie barki, do których będą odpompowywanie ścieki z sieci kanalizacyjnej, aby zmniejszyć zrzut ścieków do Motławy.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku podjął następujące działania:

  1. Pobrano próbki wody w trzech miejscach z Motławy w okolicy wylotu z Przepomowni Ścieków Ołowianka przed zrzutem awaryjnym.
  2. Pobrano w tych samych miejscach wodę w trakcie zrzutu.
  3. W dniu wczorajszym została pobrana próbka wody z miejsca, gdzie zbiegają się wody od strony Motławy i Basenu Portowego Władysława IV.
  4. W dniu wczorajszym tutejszy inspektorat rozpoczał kontrolę interwencyjną w firmie Saur Neptun Gdańsk S.A.
  5. W dniu dzisiejszym planowany jest kolejny pobór prób.

Próbki są badane pod kątem stanu fizyko-chemicznego wody w miejscach ich poboru oraz w laboratorium.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok