Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

Na terenie województwa pomorskiego zakończyła się kolejna akcja kontrolna, prowadzona cyklicznie w ramach projektu kontrolnego IMPEL TFS „Europejskie Akcje Inspekcyjne” związanego z kontrolą przewozów odpadów lub towarów. Działania te ukierunkowane były na przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów oraz prawidłową realizację legalnych przemieszczeń odpadów. Kontrole zostały przeprowadzone w terminalach kontenerowych portów Gdańska („DCT – Deepwater Container Terminal” S.A.)  i Gdyni („BCT – Baltic Container Terminal” Sp. z o.o. oraz „GCT – Gdynia Container Terminal” S.A.) a także na drodze w rejonie Słupska (jeden punkt kontrolny na drodze krajowej nr 6) w dniach 26, 28 oraz 29 czerwca br.

W akcji kontrolnej uczestniczyli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wspólnie z przedstawicielami służb:

- Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni

wraz z właściwymi terytorialnie Oddziałami Celnymi,

- Morski Oddział Straży Granicznej, placówki Straży Granicznej w Gdańsku, Gdyni i Ustce,

- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Oddział w Słupsku.

W terminalach kontenerowych poddano rewizji zawartość siedmiu kontenerów. W dwóch przypadkach stwierdzono wysyłkę odpadów: złom mosiądzu do Chin oraz odpady tworzyw sztucznych metalizowanych galwanicznie do Hong Kongu. Ponadto rewidowane kontenery zawierały: używaną odzież do Togo, Libanu, Pakistanu oraz Demokratycznej Republiki Kongo, a także używane (po naprawie) samochody osobowe na Jamajkę, które nie zostały zakwalifikowane do kategorii odpadu. Wszystkie kontrolowane ładunki - poza jednym - zwolniono do wysyłki drogą morską. Wstrzymano wysyłkę odpadów tworzyw sztucznych ze względu na nieprawidłowości w dołączonym dokumencie Annex VII. Ładunek zostanie zwolniony po dostarczeniu prawidłowo wypełnionego dokumentu.

Sprawdzono również 9 manifestów statkowych (wykazy przewidywanych do wywozu, bądź przywozu kontenerów z podaniem ich zawartości).

Podczas kontroli drogowej zatrzymano 16 samochodów ciężarowych. Wśród zatrzymanych do kontroli ładunków nie stwierdzono przewożonych odpadów,  zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym.

bonnie

Pies służbowy Straży Granicznej Bonnie, specjalista od wykrywania narkotyków

kontener

Złom mosiądzu w wysyłce do Chin.

bigbag

Odpady tworzyw sztucznych metalizowanych galwanicznie w wysyłce do Hong Kongu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok