Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

Na terenie województwa pomorskiego zakończyła się kolejna akcja kontrolna, prowadzona cyklicznie w ramach projektu kontrolnego IMPEL TFS „Europejskie Akcje Inspekcyjne” związanego z kontrolą przewozów odpadów lub towarów. Działania te ukierunkowane były na przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów oraz prawidłową realizację legalnych przemieszczeń odpadów. Kontrole zostały przeprowadzone w terminalach kontenerowych portów Gdańska („DCT – Deepwater Container Terminal” S.A.)  i Gdyni („BCT – Baltic Container Terminal” Sp. z o.o. oraz „GCT – Gdynia Container Terminal” S.A.) a także na drodze w rejonie Słupska (jeden punkt kontrolny na drodze krajowej nr 6) w dniach 24, 25 oraz 26 października br.

W akcji kontrolnej uczestniczyli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wspólnie z przedstawicielami służb:

  • Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni

wraz z właściwymi terytorialnie Oddziałami Celnymi,

  • Morski Oddział Straży Granicznej, placówki Straży Granicznej w Gdańsku, Gdyni i Ustce,
  • Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Oddział w Słupsku.

W terminalach kontenerowych poddano rewizji zawartość czterech kontenerów. W trzech przypadkach stwierdzono wysyłkę odpadów: złom kompresorów z lodówek do Pakistanu, złom stali ocynkowanej do Indii oraz makulatura do Chin. Czwarty kontener zawierał odzież używaną wysyłaną do Pakistanu, która nie została zakwalifikowana do kategorii odpadów. Wszystkie kontrolowane ładunki zwolniono do wysyłki drogą morską.

Sprawdzono również 12 manifestów statkowych (wykazy przewidywanych do wywozu, bądź przywozu kontenerów z podaniem ich zawartości).

Podczas kontroli drogowej zatrzymano 16 samochodów ciężarowych. Wśród zatrzymanych do kontroli ładunków nie stwierdzono przewożonych odpadów,  zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym.

1

Kompresory z lodówek w wysyłce do Pakistanu – sprawdzanie, czy zostały opróżnione z oleju

2

Złom stali ocynkowanej w wysyłce do Indii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok