Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Trakt św. Wojciecha 293D 80-001 Gdańsk tel.: 58 309 49 11 - 13 fax.: 58 309 46 34 sekretariat@gdansk.wios.gov.pl

W dniu 17 kwietnia 2019 roku przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wziął udział w ćwiczeniu wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego przeprowadzonego na terenie PERN S.A. Bazy Paliw Nr 21 w Dębogórzu.
Organizatorem ćwiczeń było przedsiębiorstwo PERN S.A. oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Ćwiczenia stanowiły realizację obowiązku wynikającego z zapisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska i dotyczyły reagowania w sytuacji wystąpienia awarii. W tym przypadku była to Baza Paliw Nr 21 w Dębogórzu należąca do PERN S.A. i kwalifikowana jako zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. W ćwiczeniu brały udział liczne jednostki ratownicze należące do struktur Państwowej Straży Pożarnej, ochotniczych jednostek straży pożarnej, PERN S.A. oraz wojskowej straży pożarnej jak również instytucje współdziałające przy realizacji ćwiczenia.

1


Scenariuszem ćwiczeń była akcja gaszenia paliwa w tacy zbiornika z olejem napędowym.
Z uwagi na specyficzne otoczenie parku zbiorników magazynowych zastosowano kurtyny wodne celem ochrony ściany lasu przed nadmiernym promieniowaniem cieplnym.
Po ćwiczeniu zgodnie z wymogami prawa zostanie przeprowadzona analiza dotycząca jego przebiegu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Ok